Joulu on vietetty, rannassa alkaa taas jumputus, Tapanin tanssit. Jouluaaton ateriakokonaisuus tarjoiltiin kannella 2. Sinikka oli taas loihtinut menun, joka oli perinteinen: kalat ja kinkku (pihviversiona). Ja tietysti, myös perinteinen, ähky ruokailun jälkeen. Lahjoja avattiin, merkittävimpänä, Sinikan Annille fair-saarten mallin mukaan kutomat sukat.
Joulupäivänä satoi koko päivän. Edellisenä yönä täällä riehui pienimuotoinen myrsky. Saint Vincentillä jopa muutama ihminen menehtyi mutavyöryissä. Onneksi olimme suojan puolella, vain salamat ja sadekuurot riuhtoivat lahden veneitä. Fågel Blån Olli kävi iltapäiväkahvilla Katariinassa maistelemassa lohileipiä sadekuurojen välissä.
Tänään teimme retken saaren toiselle puolelle kilpikonnakasvattamoon. Mukana oli myös Olli. Ajoimme paikallisella taksilla sinne ja kävelimme retkipatikointia takaisin. Matkalla oli pari huomattavaa havaintoa: tavallisia lehmiä laitumella, tausta vain oli hieman erilainen, huojuvat palmut. Toinen oli Niilolle bongattu traktori, joka vaatisi pientä fiksausta, mutta olisi ”tee se itse miehelle” oiva hankinta.
Huomenna lähdemme heti aamusta etelään, suuntana 25 mailin päässä oleva Tobago Cays. Siellä on tarkoitus viettää muutama päivä snorklaillen ja sitten pikkuhiljaa palata takaisin pohjoiseen. Tobago Caysin aluehan on sitä kuvista tuttua Karibiaa. Meilläkin on kameran akut ladattuna.













Ihana, erilainen Karibian joulu ja huippuretkiä Bequiassa!
T. Anni
Kyllä Sinikka osaa laittaa herkut! Jouluvaloihin loihdittu siivekäs näyttää olevan keisarifregattilintu, joka pongattiin myös Atlantilla ja se näkemämme pieni valkoinen piikkipyrstö on suomutropiikkilintu. Niiden kalan näköisiin lajeihin ei sitten ole opasta. Ponkailkaa!
Paavo
”Miksi traktori on kukassa?” T:Niilo 2v
”Johannes ei saa kiipeillä nakupellenä puussa!”T:Nette 3v
Uuden vuoden toivotukset vielä Jyväskylästä! Huomenna Espooseen ja torstaina kohti Nerjaa. Täällä musta maa. Siellä näyttää upealta! Eilen hieno elokuva ”Merelle” kertoi Karibian kalastajista. Huikeita näkymiä, niitä varmaan teilläkin. Postit luetaan tarkasti myös Nerjassa, skyp ei taida toimia. Hyvät jatkot! terv. Ami&m
Uuden vuoden toivotukset myös Hertsikasta.
Viimeiset hetket vuorotteluvapaalla…
Terkuin Mimma ja Eino
Voi miten viehättäviä joulukuvia! Vilhelm, Enni ja Marita lähettävät SInikalle supertuliterveisiä Kuokkalasta, ja toivotamme koko miehistölle onnellista uutta vuotta sinne Karibialle ja eteenpäin!
Eino lähettää vielä lisä-uudenvuodenterveiset. Joulunvietto oli Äänislinnassa, ja puolessa väliä viikkoa kelit menivät plussalle, voitelu epäonnistui ja Lontoon -vävy väsähti perusteellisesti 20 km -hiihdossa (Hangaskuru-Latvamaja-Älinna) Itsellä kilometreja so far 228 !!, viikolla 5 hiihdot jatkuvat pohjoisssa. t. Eino
p.s. muistakaa myös vesihiihtää…:-)